- Softshell
- Flees
- Bavlna
- Len
- Viskoza
- Šatovka
- Vlna
1∗Softshell∗
Pracant, na kterého se můžete spolehnout.
Název vznikl spojením dvou anglických slov "SOFT" měkká a "SHELL" schránka nebo skořápka. Z toho lze snadno odvodit i základní vlastnosti, kterými disponuje - mechanická odolnost, nepromokavost?, dobrá tepelná izolace, větruvzdornost a prodyšnost. K šití používám softsheel, podšitý fleesem s vlastnostmi: Vodní sloupec:10 000 mm, prodyšnost: 3 000 g/m²/24hod, což je i nejbežnější softsheel, se kterým se můžete setkat v běžné konfekci a pro běžnou zátěž naprosto dostačujicí.
Co vlastně zanemá vodní sloupec a prodyšnost? Jak je to s tou nepromokavosti?
Vodní sloupec nebo také tlak vodního slouce je měřítkem toho, jaký tlak vody materiál vydrží, než propustí vodu. Hodnota vodního sloupce udává tlak vody v milimetrech, který je látka schopná udržet, než materiál začne propouštět. Představte si, že na oblečení umístíte skleněnou trubici naplněnou vodou. Když trubici naplníte do 15 000 mm, tj. 15 m, a tkanina vodu propustí, pak bude mít oblečení hodnotu vodního sloupce 15 000 mm. Voděodolnost 6 000 – 10 000 mm Odolává slabému dešti, mírnému sněhu, mírnému tlaku. (zdroj https://www.revolutionrace.cz/)
Prodyšnost - označovaná zkratkou Ret se měří v jednotkách Pa*m2/W a říká, jaká energie je nutná k odpaření daného množství vody. Čím je hodnota Ret nižší (tedy nižší energie potřebná pro odpaření vody), tím je látka prodyšnější. Stále se však setkáváme také s dříve hojně používaným údajem paropropustnost, který se udává v jednotkách g/m2/24 hodin a říká, kolik gramů vodních par je schopen materiál propustit za jeden den. Např. chůze odpovídá 5 000 - 10 000 g/m2 za 24 hod.(zdroj 4camping.cz)
Závěrem: Není úplně pravda, že je softsheel nepromokavý, do extrémních podmínek - vícedenní vyjížďka v dešti, kde není možnost materiál nechat usušit je třeba se poohlédnout po jiném materiálu (připravuji). Je třeba o materiál dobře pečovat. Ideálně se vyhnout běžným pracím práškům, které mohou technické oblečení nevratně poškodit. Po praní je vhodné použít impreganci - výrobky k potřebné péči budou brzo zařazeny do nabídky.
Tento materiál bych si zvolila pokud: bych chtěla sukni převážně do nečasu a zimy, na podzimní plískanice je ideální.
U sukně z tohoto materiálu doporučuji zkrátit délku a přidat pár centimetrů v pase (přeci jen budete ji využívat v zimně s mnoha vrstvami a budete mít kolem nohou mokro).
Sukni si můžete vybrat v eshopu, kde mám semtam nějakou skladem, či si ji objednat v dlouhé variantě či krátké variantě. Můžete si vybrat i reflexní prvek - paspulku či reflexní pruh.
2∗Flees∗
Má velmi dobré izolační vlastnosti za sucha i za mokra, je lehký, hřejivý a výborně odvádí pot. Rychle schne. Můžeme ho přirovnat k přírodní vlně, je však mnohem lehčí a příjemně měkký. Z tohoto materiálu se vyrábí koňské odpocovací deky. Je to nejuniverzálnější materiál v nabídce. Nejlepší poměr výkon/cena. Je to takové ,,děvče pro všechno,,.
Své výrobky šiju z 240 g/m2 fleesu s oboustranou antipillingovou úpravou, což znamená, že materiál nežmolkuje a déle si udrží své barvy. Svůj ideální flees jsem hledala 2 roky, získala jsem kvalitní materiál, bohužel jsem dosti omezena barevnicí. hledám však stále dál.
Tento materiál bych si zvolila pokud: bych chtěla univerzální a nejširší použití od podzimu do jara, nebo třeba používám bederní deku a chtěla bych hezčí alternativu. Zvolila bych si jej pokud bych chtěla mít spoustu sladěných doplňků do jedné kolekce.
Z fleesu můžete aktuálně mít dlouhou sukni, krátkou sukni, pelerínu, čelenku, ťapky, obaly na třmeny, nákrčník či šátek. Aktuálně má nejširší využití, včetně možných zdobení.
3∗Bavlna∗
Bavlna - bavlnu považuji za vznešenou dámu.
Může na sebe vzít spoustu podob - barevnost, různé tisky - a stále si zachová svou krásu.
Je kreativní, můžeme na ni kreslit barvami, vytvářet volánky, kanýry.
Vyžaduje trochu péče - občas přežehlit, ale odvděčí se vám svou stálobarevností, vzdušností, odolností. Je jemná na dotek, hodí se pro citlivou pokožku.
Jedná se o nejoblíbenější materiál na světě. Její pěstování je doloženo už 4000 př.n. v Asii. V Evropě až os 13. století (tahle informace mne hodně překvapila). Jedná se o přírodní materiál z bavlníku (cca 67 druhů na světě).
Tento materiál bych si zvolila pokud: bych chtěla sukni na léto, nevadilo by mi, že spotřebuje trochu péče - popř. mám možnost sukni skladovat vyvěšenou na ramínku a ne zmuchlanou ve skříňce u koní. Pokud bych chtěla něco orginálního a popustit uzdu své fantazii. Nabídka je víceméně neomezená.
A protože ji považuji za vznešenou dámu, věnuji jí i trochu více péče, než ji pošlu do světa za Vámi, latku namáčím, peru, a žehlím, nemusíte mít obavy, že se srazí či přetočí švy.
Objednat si z ní můžete sukni dlouhou, krátkou, sukni pro děti, šátek.
4∗Len∗
Len je král! Vznešený, občas trochu vrtkavý, čas prověří jeho kvality. Je to můj nejoblíbenější materiál. Ze začátku potřebuje péči – žehlit, časem již to dle mého názoru není třeba. postupem času získává svou ,,patinu,,. Nerad je někde zmuchlaný, noste jej, chce zde být pro Vás.
Je pevný a odolný, hypoalergení, v létě chladí, v zimě hřeje. Rychle schne.
Len má oproti jiným textilním vláknům velmi vysokou odolnost, vlákno je velice pevné (až o 30% pevnější než bavlna, za mokra dokonce až o 60%!) a jeho degradace užíváním je téměř nulová. Lněné výrobky takřka nestárnou, jsou mimořádně odolné mechanickému poškození a u struktury plátna téměř nedochází k „řídnutí“. Len mám ve dvou variantách gramáže - jemná (na fotkách ve fialové variantě), lehká spývavá a silnější, hrubší, pevnější (na fotkách v šedomodré a šedozelené variantě).
Stejně jako bavlně věnuji mu před šitím péči, namáčím, peru, a žehlím. Tento materiál neodpouští řemeslné chyby.
Lněnou sukni bych si zvolila: kdykoliv!!! Díky svým termoregulačním schopnostem je vhodný nejen na léto, ale před nečasem jako softsheel vás neochrání. Díky svým vlastnostem má také vyšší cenu. Nabídka barevnice je i proto omezená.
Ještě tedy jednou: Tento materiál bych si zvolila, pokud: by jsem chtěla top mezi materiály - kvalitní a nadčasový kousek.pláštěnku.
Objednat si z něj můžete sukni či šátek.
5∗Viskoza∗
Vílí princeznička, o kterou je třeba trochu pečovat, hýčkat. Nadšená, veselá, plná života.
Viskoza je přírodní materiál, který skvěle saje pot a nelepí se na tělo. Je velmi pružný a moc dobře se na těle nosí. Viskoza je vyráběna z celulozy - odpadní materiál při zpracování dřeva. Má mírně chadivý efekt a vysoký lesk.
Příjemná na omak, poddajný, měkký, splývavý.
Viskozu bych si zvolila pokud: bych chtěla materiál, který mne bude při každém pohybu hladit, ve kterém se budu vítit žensky, jemně, vhodný na léto, pozdní jaro či brzký podzim.
Z viskozy můžete aktuálně mít šaty. Brzo i sukně.
6∗Šatovka∗
kostýmová splývavá látka, se snadnou údržbou, rychle schne a nemusí se žehlit. Stálobarevná, drží tvar. Na léto neúplně vhodná, jelikož jde o umělý materiál. Její výhodou je že se s ní dají vyvádět různé zdobící kejkle, jako je například nános třpytek či kreslení barvami. Také na tomto materiálu se nejméně drží chlupy a prach. Nevýhodou ovšem je že když se nedrží nic na ní nedrží ani ona na ničem, je poněkud klouzavější, než ostatní látky v nabídce.
Tento materiál bych si zvolila pokud: bych chtěla sukni na ojedinělé příležitosti, na akce, focení apod.
7∗Vlna∗
Vlna je vlastně takový středověký softsheel, hřeje i když je mokrá. Jedná se o přírodní materiál a proto někomu však může vadit její ,,ovčí čmuch,,. V některých případech může kousat, snažím se však vybírat takové dodavatele, abych této vlastnosti předešla. Látku vybírám osobně.
Merino vlna pochází z australských oveček, které žijí v horách - je tedy přizpůsobené velkému výkyvu teplot. Oproti klasické vlně tolik nekouše a nezapáchá.
Tento materiál bych si zvolila pokud: bych chtěla čistě přírodní materiál do chladnějšího období.
Mám i pár materiálů, které v nabídce nejsou a úplně se neosvědčily, zároveň jich pár je v procesu testování. Nevyhovuje nabídka? Nevadí, vymyslíme, testovací kousky jsou pouze za materiál, režijní náklady, zkušenosti a reference.