Materiály

V nabídce mám aktuálně 7 odzkoušených a otestovaných materiálů. Bavlna, fleese, softsheel, šatovka, len a vlna. A viskoza - akorát, ta je zatím v procesu, co se sukní týče. Šaty jsou z ní božské. Každý má své pro a proti, záleží k jaké příležitosti chcete sukni využívat, v jakém ročním období a v neposlední řadě na vašem rozpočtu. Nevíte si rady? Napište mi! Společně vybereme vhodný kousek. Tak abyste byli šik!

 

  1. Softsheel
  2. Flees
  3. Bavlna
  4. Len
  5. Viskoza
  6. Šatovka
  7. Vlna

 

1∗Softshell∗

Pracant, na kterého se můžete spolehnout.

Název vznikl spojením dvou anglických slov "SOFT" měkká a "SHELL" schránka nebo skořápka. Z toho lze snadno odvodit i základní vlastnosti, kterými disponuje - mechanická odolnost, nepromokavost?, dobrá tepelná izolace, větruvzdornost a prodyšnost. K šití používám softsheel, podšitý fleesem s vlastnostmi: Vodní sloupec:10 000 mm, prodyšnost: 3 000 g/m²/24hod, což je i nejbežnější softsheel, se kterým se můžete setkat v běžné konfekci a pro běžnou zátěž naprosto dostačujicí.

Co vlastně zanemá vodní sloupec a prodyšnost? Jak je to s tou nepromokavosti?

Vodní sloupec nebo také tlak vodního slouce je měřítkem toho, jaký tlak vody materiál vydrží, než propustí vodu. Hodnota vodního sloupce udává tlak vody v milimetrech, který je látka schopná udržet, než materiál začne propouštět. Představte si, že na oblečení umístíte skleněnou trubici naplněnou vodou. Když trubici naplníte do 15 000 mm, tj. 15 m, a tkanina vodu propustí, pak bude mít oblečení hodnotu vodního sloupce 15 000 mm. Voděodolnost 6 000 – 10 000 mm Odolává slabému dešti, mírnému sněhu, mírnému tlaku. (zdroj https://www.revolutionrace.cz/)

Prodyšnost - označovaná zkratkou Ret se měří v jednotkách Pa*m2/W a říká, jaká energie je nutná k odpaření daného množství vody. Čím je hodnota Ret nižší (tedy nižší energie potřebná pro odpaření vody), tím je látka prodyšnější. Stále se však setkáváme také s dříve hojně používaným údajem paropropustnost, který se udává v jednotkách g/m2/24 hodin a říká, kolik gramů vodních par je schopen materiál propustit za jeden den. Např. chůze odpovídá 5 000 - 10 000 g/m2 za 24 hod.(zdroj 4camping.cz)

Závěrem: Není úplně pravda, že je softsheel nepromokavý, do extrémních podmínek - vícedenní vyjížďka v dešti, kde není možnost materiál nechat usušit je třeba se poohlédnout po jiném materiálu (připravuji). Je třeba o materiál dobře pečovat. Ideálně se vyhnout běžným pracím práškům, které mohou technické oblečení nevratně poškodit. Po praní je vhodné použít impreganci - výrobky k potřebné péči budou brzo zařazeny do nabídky.


Tento materiál bych si zvolila pokud: bych chtěla sukni převážně do nečasu a zimy, na podzimní plískanice je ideální.
U sukně z tohoto materiálu doporučuji zkrátit délku a přidat pár centimetrů v pase (přeci jen budete ji využívat v zimně s mnoha vrstvami a budete mít kolem nohou mokro).

Sukni si můžete vybrat v eshopu, kde mám semtam nějakou skladem, či si ji objednat v dlouhé variantě či krátké variantě. Můžete si vybrat i reflexní prvek či jiné zdobení.

          

 

2∗Flees∗


Má velmi dobré izolační vlastnosti za sucha i za mokra, je lehký, hřejivý a výborně odvádí pot. Rychle schne. Můžeme ho přirovnat k přírodní vlně, je však mnohem lehčí a příjemně měkký. Z tohoto materiálu se vyrábí koňské odpocovací deky. Je to nejuniverzálnější materiál v nabídce. Nejlepší poměr výkon/cena. Je to takové ,,děvče pro všechno,,.

Své výrobky šiju z 240 g/m2 fleesu s oboustranou antipillingovou úpravou, což znamená, že materiál nežmolkuje a déle si udrží své barvy. Svůj ideální flees jsem hledala 2 roky, získala jsem kvalitní materiál, bohužel jsem dosti omezena barevnicí. hledám však stále dál.

Tento materiál bych si zvolila pokud: bych chtěla univerzální a nejširší použití od podzimu do jara, nebo třeba používám bederní deku a chtěla bych hezčí alternativu. Zvolila bych si jej pokud bych chtěla mít spoustu sladěných doplňků do jedné kolekce.

Z fleesu můžete aktuálně mít dlouhou sukni, krátkou sukni, pelerínu, čelenku, ťapky, obaly na třmeny, nákrčník či šátek. Aktuálně má nejširší využití, včetně možných zdobení.

 

      

 

3∗Bavlna∗

 

Bavlna - bavlnu považuji za vznešenou dámu.

Může na sebe vzít spoustu podob - barevnost, různé tisky - a stále si zachová svou krásu.

Je kreativní, můžeme na ni kreslit barvami, vytvářet volánky, kanýry.

Vyžaduje trochu péče - občas přežehlit, ale odvděčí se vám svou stálobarevností, vzdušností, odolností. Je jemná na dotek, hodí se pro citlivou pokožku.

Jedná se o nejoblíbenější materiál na světě. Její pěstování je doloženo už 4000 př.n. v Asii. V Evropě až os 13. století (tahle informace mne hodně překvapila). Jedná se o přírodní materiál z bavlníku (cca 67 druhů na světě).

Tento materiál bych si zvolila pokud: bych chtěla sukni  na léto, nevadilo by mi, že spotřebuje trochu péče - popř. mám možnost sukni skladovat vyvěšenou na ramínku a ne zmuchlanou ve skříňce u koní. Pokud bych chtěla něco orginálního a popustit uzdu své fantazii. Nabídka je víceméně neomezená.

 

A protože ji považuji za vznešenou dámu, věnuji jí i trochu více péče, než ji pošlu do světa za Vámi, latku namáčím, peru, a žehlím, nemusíte mít obavy, že se srazí či přetočí švy.

 

Objednat si z ní můžete sukni dlouhou, krátkou, sukni pro děti, šátek.

 

 

  

4∗Len∗

Len je král! Vznešený, občas trochu vrtkavý, čas prověří jeho kvality. Je to můj nejoblíbenější materiál. Ze začátku potřebuje péči – žehlit, časem již to dle mého názoru není třeba. postupem času získává svou ,,patinu,,. Nerad je někde zmuchlaný, noste jej, chce zde být pro Vás.

 

Je pevný a odolný, hypoalergení, v létě chladí, v zimě hřeje. Rychle schne.

Len má oproti jiným textilním vláknům velmi vysokou odolnost, vlákno je velice pevné (až o 30% pevnější než bavlna, za mokra dokonce až o 60%!) a jeho degradace užíváním je téměř nulová. Lněné výrobky takřka nestárnou, jsou mimořádně odolné mechanickému poškození a u struktury plátna téměř nedochází k „řídnutí“. Len mám ve dvou variantách gramáže - jemná (na fotkách ve fialové variantě), lehká spývavá a silnější, hrubší, pevnější (na fotkách v šedomodré a šedozelené variantě).

Stejně jako bavlně věnuji mu před šitím péči, namáčím, peru, a žehlím. Tento materiál neodpouští řemeslné chyby.

Lněnou sukni bych si zvolila: kdykoliv!!! Díky svým termoregulačním schopnostem je vhodný nejen na léto, ale před nečasem jako softsheel vás neochrání. Díky svým vlastnostem má také vyšší cenu. Nabídka barevnice je i proto omezená.

Ještě tedy jednou: Tento materiál bych si zvolila, pokud: by jsem chtěla top mezi materiály - kvalitní a nadčasový kousek.pláštěnku.

  

Objednat si z něj můžete sukni či šátek.

 

 

5∗Viskoza∗

Vílí princeznička, o kterou je třeba trochu pečovat, hýčkat. Nadšená, veselá, plná života.

Viskoza je přírodní materiál, který skvěle saje pot a nelepí se na tělo. Je velmi pružný a moc dobře se na těle nosí. Viskoza je vyráběna z celulozy - odpadní materiál při zpracování dřeva. Má mírně chadivý efekt a vysoký lesk.

Příjemná na omak, poddajný, měkký, splývavý.

 

Viskozu bych si zvolila pokud: bych chtěla materiál, který mne bude při každém pohybu hladit, ve kterém se budu vítit žensky, jemně, vhodný na léto, pozdní jaro či brzký podzim.

Z viskozy můžete aktuálně mít šaty. Brzo i sukně.

 

6∗Šatovka∗


kostýmová splývavá látka, se snadnou údržbou, rychle schne a nemusí se žehlit. Stálobarevná, drží tvar. Na léto neúplně vhodná, jelikož jde o umělý materiál. Její výhodou je že se s ní dají vyvádět různé zdobící kejkle, jako je například nános třpytek či kreslení barvami. Také na tomto materiálu se nejméně drží chlupy a prach. Nevýhodou ovšem je že když se nedrží nic na ní nedrží ani ona na ničem, je poněkud klouzavější, než ostatní látky v nabídce.


Tento materiál bych si zvolila pokud: bych chtěla sukni na ojedinělé příležitosti, na akce, focení apod.

 

 

7∗Vlna∗

Vlna je vlastně takový středověký softsheel, hřeje i když je mokrá. Jedná se o přírodní materiál a proto někomu však může vadit její ,,ovčí čmuch,,. V některých případech může kousat, snažím se však vybírat takové dodavatele, abych této vlastnosti předešla. Látku vybírám osobně.
Merino vlna pochází z australských oveček, které žijí v horách - je tedy přizpůsobené velkému výkyvu teplot. Oproti klasické vlně tolik nekouše a nezapáchá.


Tento materiál bych si zvolila pokud: bych chtěla čistě přírodní materiál do chladnějšího období.

Mám i pár materiálů, které v nabídce nejsou a úplně se neosvědčily, zároveň jich pár je v procesu testování. Nevyhovuje nabídka? Nevadí, vymyslíme, testovací kousky jsou pouze za materiál, režijní náklady, zkušenosti a reference.